31Aug2019(szombat)
Magyarországmég mindig akönnyen elérhetőtermál-és gyógyvizek országa,amelyeketérdemes időről időremegismerni.
Magyarország Japán,Izland,Olaszország és Franciaország melletta világ ötleggazdagabbtermálvízkészlettel rendelkezőországa közé tartozik. Jelenleg 1372elismerttermálkútés 207termálvízvan, 385 településenpedigmeleg-ésgyógyvízzelrendelkezik.Azolajkutatássoránszámoskistelepülésenisbőségesvizűtermálforrásokatfedeztekfel,amelyekévtizedek ótavárnakakiaknázásra,ésszerencséreazunióstámogatásoknakéspályázatoknakköszönhetőenegyrenagyobbalehetőség,hogyezekafejlesztések valósággá váljanak.
Ezekközétartoznak az aquaparkok,barlangfürdők,élményfürdők,uszodák,termálforrásokésuszodák. Ezekgyakranösszekapcsolódnak, vagybeszélhetünkkisebbwellnessszállodákról.
Néhány gyógy- éstermálfürdőmegszűnt, de szerencsére összességébenaz 1980-as évekótainkább épülnek. Atelepüléseklistájahosszú, de még ez sem teljes-ábécésorrendben:
Albertirsa,Aszottarom,Babotsa, Balatonfüred,Baruch-Shopron,Baloszeg,Balmazjváros,Balci,Batonya,Bartsakelletti,Bekeş, Bekeşsaba,Belekfırdo,BelettiOusifar, Bogács, BorgátaésBudapest, Bük (ésaszomszédosBükfürdő),Bükšek, Buzsák, Cegléd, Celldömölk, Cserkeszőlő, Csokonyavisonta, Csongrád, Csorna, Dávod, Debrecen, Demjén, Dévaványa, Dombóvár (Gunaras), Dunaföldvár, Dunaújváros, Eger, Egerszalók, Egyházashetye, Esztergom, Fehérgyarmat, Földes, Füzesgyarmat, Gárdony-Agárd,.Gelse, Gergelyiugornya (Vásárosnamény), Göd, Gyomaendrőd, Gyöngyös, Győr, Gyula, Hajdúböszörmény, Hajdúnánás, Hajdúszoboszló, Harkány (Szállod.Dráva), Hatvan, Hegykő, Heves, Hévíz, Hódmezővásárhely, Igal, Jászapáti, Jászárokszállás, Jászberény, Jászboldogháza, Jászszentandrás, KabaKalocsa, Kaposvár, Kapuvár, Karcag, Kazincbarcika, Kecel, Kecskemét, Kehidakustány, Kiskőrös, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas, KiskunmajsaKisújszállás, Kisvárda, Komárom, Kőtelek, Kunhegyes, Kunszentmiklós, Lakitelek, Leányfalu, Lenti, Letenye, Lipót, Lovászi, Magyarhertelend.Makó, Marcali-MarcalikiemelthelyszíneiITT, Martfű, Mátészalka, Mátraderecske, Mesteri, Mezőberény, Mezőcsát, Mezőkovácsháza, Mezőkövesd, Mezőtúr, Miháld.(zárttermálvíz), Miskolc (Miskolctapolca), Mogyoród, Mórahalom, Mosonmagyaróvár, Nádudvar, Nagyatád, Nagybánhegyes, Nagykálló, NagykátaNagykőrös, Nyírbátor, Nyíregyháza, Orosháza (Gyopárosfürdő), Pápa, Parád, Polgár, Püspökladány, Ráckeve, Sárospatak, Sárvár, Sellye, SiklósSiófok, Szarvas, Szeged, Szeged-Kiskundorozsma, Székesfehérvár, Szeleste, Szentes, Szentgotthárd, Szigetvár, Szolnok, Szombathely, SzulokTamási, Tápiószentmárton, Tapolca, Tata, Tatabánya, Tiszacsege, Tiszaföldvár, Tiszafüred, Tiszakécske, Tiszaújváros, Tiszavasvári, Törökszentmiklós, Tótkomlós, Túrkeve, Vác, Vásárosnamény, Vasvár, Velence (gyógyszálló), Veresegyház, Visegrád, Zalaegerszeg, Zalakaros,Zalaszentgrót.
Tokaj(Tokaj)maiskülönemlítést érdemel, és afelsorolástNagykanizsávalislehetnebővíteni.
Amagyarországitermálforrásokszámaigennagy.
Bármerre nézünkMagyarországon,mindenholvannak termálforrások,ésamióta2001-benmeghirdettékaSzéchenyiprojektetatermálforrások fejlesztésére,hovájutottunkezzelanemzetikincsünkkel?
2007-benmegálltunk. A magyarprojektsínenvan.
Kulcskompetenciánkaz egészségturizmus.
Többmint 140 gyógy- és wellness-szálloda,gyógyfürdőépül a vízparton. Budapestazegyetlenolyan nagyváros a világon, ahol több mint100termálforrás és kúttalálható.Ahévízigyógytó a világ legnagyobb biológiailag aktívtermészetesgyógytava. AMiskolctapolcaibarlangfürdőavilágonegyedülálló,természetesbarlangokbantalálhatótermálforrásokkal.Azolyantermészetesdomborzatiformák,mintazégei-tengeriZarokjelképévéváltsódombokszinténegyedülállóakEurópában.Ez hazánkúgynevezettkomparatív előnye,azazkulcskompetenciája, amelyrevilágszínvonalúegészségturizmustépíthetünk. Holállunkmosta globális versenyben?A fő cél az volt, hogy Magyarország 2015-re Európa egyik vezető gyógyító hatalmává váljon. Ez még mindig elérhető, de ehhez (rövid és hosszú távon is) szállást kell biztosítani.
AzegészségturizmusfontosságátMagyarországon jól mutatja, hogy2008-bana szállodai vendégek 31%-a gyógy-éswellnessszállodákbanszálltmeg.Akülföldi vendégek 13,5%-a,abelföldivendégek25%-avetteigénybe2008-banazegészség-éswellnessszállodákszolgáltatásait (KSH (2009)).
Ahelyihatóságok2007-esadataiszerintalegnagyobbküldőpiacnakszámítóNémetországbalátogatókszáma2002és2007közötttöbbmintkétszeresérenőtt,ésezafolyamatosnövekedés2011-rekétmilliógyógyturistalátogatóteredményezhetNémetországban.
Újglobálistermék
Globálisszinten az egészségturizmus az elmúlt évtizedben nemzetközi árucikké vált. A betegek egyik egészségügyi intézményből vagy országból a másikba utaznak a szükséges orvosi eljárások vagy kezelések igénybevétele érdekében. Az egészségturizmus nagyjából két nagy kategóriára osztható: a wellness-turizmusra, amely az egészség megőrzésére és a betegségek megelőzésére összpontosít, és a gyógyturizmusra, amely az egészségfejlesztésre és a betegségek kezelésére összpontosít. 2005-ben az egészségturizmus mint iparág globálisan összesen 20 milliárd USD bevételt ért el. Ázsia feltörekvőben van, beleértve Indiát, Szingapúrt, Thaiföldet és Malajziát.
Deholtartunkmost?
Ajövőbenazegészségturizmusba történő befektetések várhatóan növekedni fognak, de a lendület 2007-ben lelassult, mivel az egészségturizmus nem volt prioritás az EU első, 2004-2006-os szakaszában. Ráadásul az új Magyar Fejlesztési Terv pályázatának elbírálása is sokáig tartott, és akkor még nem volt szó a megvalósításról. A magyar adminisztráció valószínűleg nem fog szembenézni a globális versennyel.
A terv turizmusfejlesztésiprogramjaarraépül, hogy1989 és 1999 közötta turizmusból származó devizabevételekmegháromszorozódtak,ésa bruttó nemzeti termék közel9%-átteszikki.Az1990 után privatizáltszállodákközülazonbansok,a sikeresfelújításésprivatizációellenére,aSOTésapártvezetéskorszakánakrosszinfrastrukturálisszínvonalát örökölte. AMejesi-kormányújpályázatotírt ki,amelya Fare finanszírozást vonzotta,ésaz ágazat részesülta Nemzeti FejlesztésiTervelőnyeiből. Ajavulásmásodikfőösztönzőjeaz üdülésicsekkekbevezetése volt,amijelentősen növelteaz igénybe vett szolgáltatások számát.Afejlődés harmadiknagy„hajtóereje” a marketingmegerősítése, amelyetmamára Magyar Turizmus Zrt. felügyel.